Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Interpretacja opisu MRI i TK

 W opisie badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego znajdziemy wiele dziwnie brzmiących nazw, które niosą za sobą pewne skutki. W artykule można znaleźć interpretację kilkanaśtu przykładów. Pamiętać należy, że ostateczna diagnoza należy wyłącznie do lekarza a artykuł jest tylko poglądowy!!!

 

Częste opisy w badaniu rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz ich interpretacja:

1. zniesiona (wyrównana) lordoza lędźwiowa i/lub szyjna – kręgosłup w rzucie bocznym ma kształt esowaty. Wyróżnia się lordozę (wygięcie do przodu) szyjną i lędźwiową oraz kifozę (wygięcie do tyłu) piersiową. Są to naturalne krzywizny kręgosłupa. Każde odstępstwo od w/w krzywizn czyli spłycenie ma duże znaczenie w powstawaniu np. dyskopatii, zwyrodnień i przeciążeń. Jest to najczęściej główna przyczyna późniejszych chorób kręgosłupa. 

2. obniżony sygnał tarcz międzykręgowych – potwierdzenie zmian zwyrodnieniowych i dehydracyjnych w dyskach.

3. uwypuklenie tarcz typu bulging – przemieszczenie tarczy międzykręgowej, dysku, pochodna dyskopatii.

4. zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze – procesy zwyrodnieniowe spowodowane wiekiem i stałymi przeciążeniami związanymi z pracą i czynnościami dnia codziennego.

5. modelowanie korzeni nerwowych – ucisk na korzeń nerwu który jest „początkiem” nerwu obwodowego. Powoduje np. rwę kulszową.

6. spondyloza lędźwiowa – naturalne starzenie się dysków polegające na zaniku jądra miażdżystego które jest w środku i uwypuklenie pierścieni włóknistych na obwodzie. Powoduje nacisk na powierzchnie stawowe międzykręgowe. Ból typu „korzonki”

7. wielopoziomowa dyskopatia – dwie lub więcej dyskopatii na różnych poziomach kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego np C3-C4, C4-C5, C6-C7

8. stenoza - to zwężenie kanału kręgowego. Występuje podczas ucisku na rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Rdzeń uciskany może być poprzez wysunięte dyski, więzadło żółte, stany zwyrodnieniowe kręgów, przerost torebki stawowej itd. Powoduje np. rwę kulszową, odczucie drętwienia i parzenia.

9. ucisk na worek oponowy – to naturalna ochrona rdzenia w kanale kręgowym. Nacisk świadczy o wysunięciu się dysku do tyłu, zmian zwyrodnieniowych oraz zniesionej lordozie.

10. zmiany dehydratacyjne w krążkach międzykręgowych – krążek międzykręgowy (dysk) w początkowej fazie życia składa się z 70% wody i 30 % ciała stałego. Działa jak amortyzator hydrauliczny czyli wycisza drgania za pomocą cieczy. Z czasem z powodu procesów starzenia proporcje się zmieniają. Jest to stan zwyrodnieniowy dysku.

11. guzki Schmorla - to stosunkowo częste, nie dające żadnych dolegliwości zmiany patologiczne występujące w odcinkach piersiowym i lędźwiowym. Najczęściej nie wskazane do jakiegokolwiek leczenia.

12. skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa może występować z rotacją kręgów. Przyczyna wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa i/lub organów wewnętrznych.

13. płytka graniczne - dostarcza produkty odżywcze do dysku i usuwa metabolity. Uszkodzenie pogarsza usuwanie metabolitów i spowodowane jest chorobą zwyrodnieniową.

14. więzadło żółte pogrubiałe – stan zwyrodnieniowy lub zapalny więzadła żółtego które jest naturalną ochroną kanału i rdzenia kręgowego od tyłu. Ból podobny do dyskopatii.

15. zwężone otwory międzykręgowe – zwyrodnione powierzchnie stawów międzykręgowych doprowadzające do ucisku nerwów obwodowych wychodzących z rdzenia na danym poziomie.

16. protruzja – łagodne uwypuklenie pierścienia włóknistego (grupy wewnętrzne) spowodowane przesunięciem się jądra miażdżystego np. do tyłu. Początkowa forma dyskopatii. Nie uciska jeszcze na korzenie nerwowe.

17. prolapsja – uwypuklenie z pękniętymi prawie wszystkimi pierścieniami, z zachowaniem ostatniego.

18. ekstruzja – przerwanie wszystkich pierścieni włóknistych, ale z zachowaniem ciągłości jądra miażdżystego.

19. sekwestracja – wpadnięcie do kanału kręgowego części jądra miażdżystego. Wymaga operacji neurochirurgicznej.

Pamiętaj!!! To tylko informacja nie diagnoza. Diagnozę na podstawie opisu badania stwierdza wyłącznie lekarz!!!