Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

wesprzyj kanał youtube dorehabilitacji.pl na zrzutka.pl

konsultacja fizjoterapeutyczna on-line

A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Przykurcz Dupuytrena

Choroba Dupuytrena inaczej przykurcz rozcięgna dłoniowego została opisana w 1831r. Powoduje przykurcz  zgięciowy palców jako następstwo bliznowacenia rozcięgna. Istnieją trzy teorie powstania choroby: uwarunkowana genetycznie, skojarzona z uszkodzeniem n. łokciowego oraz urazowa.

Udostępnij

 Podział i objawy kliniczny przykurczu wg M.Iselina:

I - guzki na dłoniowej powierzchni ręki lub na grzbietach palców bez ich przykurczu,

II - przykurcze palców w stawach śródręczno- paliczkowych,

III - zmiany jak w stopniu I i II z dodatkowym przykurczem w bliższych stawach międzypaliczkowych,

IV - rozległe przykurcze palców z przeprostem w stawach międzypaliczkowych dalszych oraz znacznym zwłóknieniem miękkich tkanek ręki.

 

przykurcz dupuytrena

Z moich obserwacji wynika że, czynnikiem dodatkowym jest praca powodująca przeciążenie dłoni i nadgarstka. Objawem wskazującym na początek procesu zapalnego jest ból dotykowy ścięgna palca serdecznego i wyraźnie wyczuwalny tam guzek.

rejon objęty chorobą dupuytrena

   

Następnie obserwuje się problem przy prostowaniu palca z charakterystycznym trzaskiem. Jest to ostatni moment, kiedy możliwe jest zahamowanie procesu chorobowego. Jeżeli nie rozpocznie się rehabilitacji, w krótkim okresie czasu dojdzie do braku czucia, zmian w aparacie więzadłowo-stawowym a nawet do martwicy. W tym stadium jedynym leczeniem będzie operacja a następnie długa rehabilitacja całej ręki.

Usprawnianie rozpoczynamy od głębokiego rozcierania poprzecznego w miejscu bólu. Masaż powinno prowadzić się jak najczęściej (przed tv, jadąc autobusem itd.). Ma stać się to nawykiem.

rozcieranie przykurczu dupuytrena

W przypadku dużego bólu w początkowej fazie rozcierać możemy całą dłonią.

rozcieranie przykurczu dupuytrena

Uwaga! Masujemy na całej długości dłoni, aż do przedramienia.

Następnie przechodzimy do rozciągania ścięgna. Ćwiczenie wykonujemy przy pomocy drugiej reki.

Poniżej dwie wersje: rozciąganie całej grupy mięśni zginaczy dłoni i przedramienia

rozciaganie przykurczu dupuytrena

Dodatkowo powinno się oszczędnie pracować dłonią i uzbroić w cierpliwość, wykonywanie systematycznie w/w praktyk zaowocuje poprawą stanu ścięgna.

W trakcie usprawniania konieczne są zabiegi w gabinecie fizjoterapeuty (mobilizacja stawów, laser, ud, jonoforeza) pozwoli to na jeszcze lepsze efekty terapeutyczne i ewentualne uniknięcie operacji.

W latach osiemdziesiątych XX wieku Bradlow i Mowat przestawili wyniki badań, na podstawie których dowiedli, że choroba Dupuytrena znacznie częściej występuje u mężczyzn uzależnionych od alkoholu. W 1987 roku Atalii przedstawił korelacje pomiędzy czynnikami predysponującymi do wystąpienia choroby Dupuytrena. Uważał, że najmniejszym czynnikiem ryzyka jest wiek, następnie spożycie alkoholu, płeć i wcześniejsze urazy. Attali podzielił badanych na trzy grupy.

Pierwszą grupę stanowili mężczyźni z rozpoznaną choroba alkoholową, u których występowały schorzenia wątroby. Druga grupę stanowili chorzy, u których występowały schorzenia wątroby, ale nie byli uzależnieni od alkoholu. Pacjenci zakwalifikowani do grupy trzeciej stanowili grupę kontrolną. W przeprowadzonych badaniach częstość występowania choroby Dupuytrena wyniosła: 43% w grupie pierwszej, 34% w grupie drugiej, i 14% w grupie trzeciej. W podobnych badaniach Noble wykazał, że częstotliwość występowania przykurczu rozcięgna dłoniowego u osób z chorobą alkoholową wynosi 28%.

Poniżej film z kanału youtube. Zapraszam do subskrypcji i udostępniania.

   

Artykuł informacyjno-poglądowy oparty na własnej praktyce w pracy z pacjentem. Przed wykorzystaniem poniższych informacji należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 

                  

Komentarze  

Marta
0 # Marta 2019-05-28 14:48
Witam, wpisałam się właśnie na YouTube pod filmem o rehabilitacji w chorobie Dupuytrena. Wymyśliłam sobie opaskę na staw i wydaje mi się bardzo pomocna. Posyłam zdjęcia i proszę o opinię.
Pozdrawiam
Marta Płońska
PS. Kopia wpisu na YT:
'Dzięki temu filmowi dokonałam sama diagnostyki, inaczej wcale bym nie pomyślała, że to osobna choroba. Mam pierwsze stadium w palcu serdecznym prawej dłoni. Uważam że źle mi się przyczynił prowadzony od 2 lat trening z kijami do walking talking i pewnie używanie pencila do rysowania w programach graficznych. Nie zarzucę rysowania ani treningu, ale teraz jedną dłoń trzymam tak, żeby kij był pod dłonią, jak gdyby miał gałkę. Nie jest to łatwe, ale daję radę.
Nagły, bardzo bolesny skurcz zdarzył mi się w nocy, przy podciąganiu koca. (Wcześniej były małe trzaskające skurcze, ale miałam je zaledwie od ok 2 tygodni). Co zrobiłam? Rozmasowałam. To był odruch.
A rano wymyśliłam sobie opaskę na palec. Powoduje ona lekkie unieruchomienie palca, łatwo się zdejmuje do mycia i w połączeniu z masażami daje poczucie poprawy.
OPASKA jest z gurtu i utrwalona zwykłym plastrem przylepcem. Ma 3 cm długości, ale ja mam małe dłonie. Unieruchamia tylko jeden staw, ten w środku palca. Szkoda że nie mogę dać tu rysunku lub zdjęcia.
Poza tym uczę się robić jak najwięcej rzeczy lewą ręką i unikać używania chorego palca w sposób automatyczny.
Dzięki filmowi i wyjaśnieniom zabieram się za systematyczną rehabilitację własnymi siłami.
Dziękuję za pomocne informacje!'
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować