Rehabilitacja

manu

dorehabilitacji.pl porady z fizjoterapii

A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Udostępnij

 Często zdarza się uraz mięśnia który jest trudny do lokalizacji z brakiem wyizolowanego, jedynego charakterystycznego ruchu. Najczęściej pracuje wraz z innymi mięśniami z większym lub mniejszym wkładem. Takim mięśniem jest m.in. m kruczo-ramienny (m. coracobrachialis). Mięsień zaliczany jest do przedniej grupy mięśni ramienia. Przebiega w jamie pachowej pod mięśniem piersiowym większym. W tym rejonie znajduje się m. dwugłowy ramienia (głowa krótka), trójgłowy, podłopatkowy (rotator 1 z 4), najszerszy grzbietu oraz obły większy. Tu przebiega także żyła pachowa i podobojczykowa. Dla nas ważne jest że w miejscu przyczepu początkowego (PP) przyczepia się także głowa krótka mięśnia dwugłowego ramienia. Następuje tam połączenie ścięgniste tych dwóch struktur ze ścięgnem mięśnia piersiowego mniejszego który obniża obręcz barkową i obraca łopatkę. Te informacje mają duży wpływ na planowanie rehabilitacji. Mięsień posiada własną kaletkę która ułatwia mu ślizg ścięgna w rejonie przyczepu początkowego. Nie tylko oddziela ona w/w ścięgno od wyrostka kruczego łopatki ale również od ścięgna mięśnia podłopatkowego.

PP - wyrostek kruczy łopatki

PK - na przyśrodkowej powierzchni kości ramiennej, w połowie jej długości

 Główna czynność mięśnia to zgięcie oraz przywiedzenie ramienia do tułowia. Dodatkowo rotuje kończynę górną do wewnątrz lub do zewnątrz w celu powrotu (ustawienia) jej do tzw pozycji spoczynkowej.

W rehabilitacji stosuje się w zależności od rodzaju urazu w/w mięśnia:

- ćwiczenia

- poizometryczną relaksację mięśni (PIR)

- głęboki masaż poprzeczny

- mobilizację stawu

- masaż klasyczny obręczy barkowej

- zajęcia na basenie (pływanie kraulem na grzbiecie)

- kinesiotaping

 Z powodu przebiegu mięśnia w dole pachowym unika się zabiegów z wykorzystaniem prądów i ultradźwięków. Zastosować można pole magnetyczne oraz ewentualnie laser na ścięgno przyczepu początkowego.

 Poniżej film o profilaktyce i zestawem propozycji ćwiczeń uzupełniających pracę wykwalifikowanego fizjoterapeutę w warunkach domowych.